krako-72
Malva
białe, wytrawne
WINIARZ
Wiktor Szpak
WINNICA
Winnica Jasiel
REGION, KRAJ
Podkarpacie, Polska
SZCZEP
aurora, ortega

Białe wino o nietuzinkowym charakterze. Intrygujące. Aromat miodowy, ziołowy, trawiasty, z domieszką nut owocowych. Dobrze skomponowane, harmonijne. Pochodzi z pionierskiej serii win naturalnych winnicy Jasiel.

Ocena Mariusza Kapczyńskiego, vinisfera.pl

Dwie odmiany ortega i aurora. Wino jest czyste i oleiste, korzenne, krągłe. W aromatach pestki i olej ze słonecznika , słoma, miód gryczany (wytrawna nuta), paproć, siano. Wino gładkie, nawet tłuste, poważne (dojrzewało nas osadem drożdży). Chciałbym może bardziej eleganckiego wykończenia, finisz jest trochę chropawy i szorstki. Wina wyprodukowano 500 litrów.

Wiktor Szpak
Wiktor Szpak wraz z żoną Elwirą pochodzą z podkarpackiej Jareniówki, gdzie założyli winnicę tarasową Jasiel. Powstała ona dzięki ogromnej determinacji Wiktora i dzięki jego talentom projektanckim i winiarskim - cieszy tak oko, jak i podniebienie. W ubiegłym sezonie Państwo Szpakowie odważyli się wykorzystać ogromne walory siedliska i zrobić wino naturalne na niespotykaną jak dotąd w Polsce skalę. Z wielką przyjemnością dodaliśmy je do kolekcji Krako Slow Wines. Uprawa winnicy Jasiel obejmuje m. in. muscat odeski, sigerebe, cabernet rondo.