014_Lipowa_wina
Krakhuna 2013
białe, wytrawne
WINIARZ
Archil Guniava
WINNICA
Archil Guniava
REGION, KRAJ
Imeretia, Gruzja
SZCZEP
krakhuna

Wino pomarańczowe, względem Tsolikauri 2013 Archila Guniavy bardziej ułożone, niczym starszy brat. Oczywiście jest to wino z kwewry – mimo swego ułożenia zadziorne. Kwasowość na dobrym poziomie, intensywne w aromatach i smaku, także pod względem cierpkości.

ocena Mariusza Kapczyńskiego, vinisfera.pl:
(5-) Krakhuna 2013, Archil Guniava, 12,5%
Kolor lekkiej herbaty. Cięższe niż tsolikauri. Bardziej tytoniowe, są też korzenie i suszone skórki owoców egzotycznych. Jest intensywniejsze, gęste, z akcentami jarzębinówki, orzechów włoskich, herbaty. Ładna struktura i kompleksowość, więcej tu tanin,  mniej owocowej delikatności. Świetnie pasuje do serwowanych tu (red. przyp.: na Lipowej 6F :-) ) proziaków czyli podkarpackich placków-bułeczek przygotowywanych z dodatkiem sody. 

Archil Guniava
Archil Guniava to winiarz bardzo skromny, który w prosty, domowy, a jednocześnie niezwykle wymagający gruziński sposób robi wina o surowym, kaukaskim charakterze. Stosuje metodę kwewrową. Winnica znajduje się w Imeretii, w wiosce Kvaliti. Wina bezpretensjonalne, z któych emanuje autentyczność i życzliwość ich twórcy.