Pomysł
Winebar & Sklep
Jako fascynaci kultury Europy Środkowej i Wschodniej zapragnęliśmy przypomnieć fragment jej wspólnej tożsamości – bliskość odczuwalną namacalnie chociażby w Tokaju, na wzgórzu Krakó (węgierska nazwa Krakowa), gdzie rodzi się wspaniały mineralny Furmint. Naturalność to dla nas więcej niż etykietki „organiczność”, „ekologia” czy „biologiczność”. Wina z naszej kolekcji wytwarzane są przede wszystkim w zgodzie z tradycją i recepturą regionu. Jesteśmy tego pewni, gdyż każde z nich poznaliśmy w miejscu, w którym powstaje.Europa Środkowa i Wschodnia to obszar, na którym odradza się winiarstwo tradycyjne. Opóźnienie w stosunku do potęg winiarskich Zachodu pozwoliło na zachowanie w tym rejonie wielu lokalnych odmian i nie uwikłało świata winiarskiego w kosztowne działania marketingowe i technologiczne. W efekcie region ten jest źródłem wina żywego, o fascynujących i nieoczywistych smakach.

Lipowa 6F to adres, pod którym przekornie, bo w przemysłowej okolicy, można poznać jedne z najbardziej naturalnych pereł winiarstwa europejskiego. Krako Slow Wines to zarówno
winebar, sklep, jak i kolekcja win naturalnych Europy Środkowej i Wschodniej. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tego bogactwa!Naszym flagowym winem jest biodynamiczny Furmint z tokajskiego wzgórza Krakó – co po węgiersku znaczy “Kraków”. Wina naturalne to takie, które fermentowane są spontanicznie na lokalnych drożdżach, mocno związane z siedliskiem, miejscem gdzie uprawiana jest winorośl i wytwarzane bez żadnych dodatków, czyli z minimalną interwencją człowieka. Nie oznacza to, jak wielu uważa, że “robią się same” – wprost przeciwnie, wymagają jeszcze większej troski, szacunku i uwagi.

Jako jedyni sprowadzamy wina z od niewielkich winiarzy z Gruzji (robione w qwewrach). Otwieramy się na Morawy, Bałkany. Wyszukujemy także ciekawe wina z polskich winnic. Wprowadziliśmy zasadę, że w naszym winebarze wina można napić się w cenie detalicznej. Poza winami w ofercie mamy również alkohole wysokoprocentowe oraz bieszczadzkie piwa.

Przyrządzamy także świetną kawę z małych rodzinnych plantacji afrykańskich, sprowadzaną i wypalaną przez krakowską Karmę. W ofercie kulinarnej jest wiele przekąsek zimnych i ciepłych inspirowanych polską, ormiańską, gruzińską i bałkańską kuchnią regionalną. Mamy świetne węgierskie wędliny i zagrodowe sery.
Zapraszamy!